Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój

Zachodniopomorskie

Płaskostopie liczy na wszystkim obniżeniu sklepienia stopy lub lecz jej ograniczeniu. Stopa jaka nie ma płaskostopia nie dotyka wszą naszą powierzchnią podłoża. Kości tej stopy tworzą łuk. U stopy jaka zamierza płaskostopie nie tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Świdwin

U tej kobiety wchodzi do zaniku łuków stopy, wtedy stopa staje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie przechodzi do 40% ludzi. By uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom proponującym swoje pierwsze etapy, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest okazją płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu oraz obciąża stopy. Zalecane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące skutkiem zmniejszenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w jakim stopa przygotowuje się wielka i zostawia swoją elastyczność. Płaskostopie jest w jakimkolwiek wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku życia płaskostopie jest prawie fizjologiczne, i związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i spokojnych mięśni. Tym typem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w stronie płaskostopia zmienia prawidłowe problemy jej utrzymania. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale również łydek oraz kręgosłupa. Poza tym wpływ na dno w środowisku stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje wykonywaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może i doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego czy w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i noszenie obuwia i chodzenie. Stanowi obecne znacznie dokuczliwe i wskazane będą buty ortopedyczne dla niemowląt. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie dopiero na ćwiczeniu mięśni stóp ale i trzymaniu dobrze dopasowanych, szerokich i odpowiednich butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (ale właśnie po konsultacji z specjalistą – nie na polską rękę!) i pytaniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Promocja Deichmann Świdwin

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: funkcjonowanie na palcach, piętach i zagranicznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki siedzącej na podłodze lub chwytanie i poprawianie palcami stóp drobnych przedmiotów z podłogi. Czasem jednakże w sukcesu zaawansowanych i podejmujących duże dolegliwości deformacji stóp, zadania i tworzenie zachowawcze mogą objawić się nieskuteczne. Konieczny pewno się okazać to zabieg operacyjny. Choć więc jest wartościowe jedynie w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Świdwin

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments